27 Aralık 2010 Pazartesi

Sanat Sokaklara Düşmüş DiyorlarSanat bir sokak çocuğudur.

Büyük kapatılmalar toplumların kendi vicdanlarından kaçışlarını mümkün kılan acil çıkış kapılarıdır. Sokakları korkulardan temizlemek, korkulanın, rahatsız edenin, zihni zorlayanın görüntüsünden kurtulmak ruhu suni bir huzura kavuşturur. Deliler, cüzzamlılar, dilenciler… Ama değişmeyen tekerrür her büyük kapatılmanın sonunda kendini imha edip sokağa yeniden boşaldığıdır.

Aynı sebeplerle olmasa da, bir zaman sokaktan zorla alınmış, evcilleştirilmek istenmiş, hem muhalifliğinin hem taraflığının sınırları belirlenmeye yeltenilmiş, bağırdığı zaman çıkacak sesin ulaşabileceği uzaklık belirgin bir setle bölünmüş bir başka sokak çocuğu da sanattır. Uzunca bir müddet duvarlar arasına; galerilere, sinema ve tiyatrolara, sergi ve opera salonlarına kapatılmış, sokakla arasına elitist bir duvar örülmek istenmişse de, sanat bu kapatılmaya direnmiş, kendisine öngörülen evcil muhalefet salahiyetini reddetmiş ve kendini tekrar sokağa atmıştır.

Sanat artık bizi sokakta yakalıyor. Kendisini zamanında sokaktan alan o idealize edilmiş modern topluma olan öfkesini her köşe başında çekinmeden kusuyor, ne kadar korkarsa bu dışavurumdan, o kadar şiddetli yakalanıyor insan sokağa. Sokak başlarını sanat tutuyor artık zira.
Toplumun hafızasının kaydını tutar sokak. Unutturulmaya, yalanlanmaya, yabancılaşmaya karşı çıkar sokağın günlüğü. “Televizyonun çocuklardan çocukluklarını çaldığını düşündüğümüz için biz sokaklardayız” diye bağıran bir kuklacı, modern toplumun yarattığı uygarlık aşığı ideal genç neslin beyninde tehlikeli bir eko yaratır. Otoritenin kontrol ve düzenlemesine kulak asmayan sokak müzisyenlerinin neden olabileceği “niye yapıyorlar bunu” sorusu, boş bir duvar ve boyalarından başka bir şey kullanmadan hayalgücünü resmeden bir ressamın teknoloji olmaksızın harikalar yaratması, modern çağın sigortası durumundaki para ve kariyer hırsının pek de işine gelmeyecek kafa karışıklıkları yaratır.
Uygarlık Sokaktan Korkar

Sokakta büyüyen son çocuklar yirmi yaşını geçti artık. Son tehlikeli çocuklar da sessiz sedasız serpiştirdi kendilerini hayatın içine. Uygarlık paranoyalar yarattı, sınavlar yarattı, çocuklar evlere hapsoldu. Her ülkedeki her evde çocuklar televizyonda aynı şeyleri görerek, aynı oyuncaklarla oynayarak, bilgiyi aynı kaynaklardan alarak “ürün”leşti. Sanat ise sokakta, modern çağın bu pürüzsüz ürünlerinin algılarını cezbediyor, zedeliyor ve deyim yerindeyse modern çağ tanrısının tekerine çomak sokuyor, soru işaretinden korkmasın diye modernin köleleri, bulduğu her boşluğa takip etmemiz için soru işaretleri bırakıyor. Alice’in başını belaya sokan beyaz tavşanı bu defa bizim başımıza bela ediyor. Sanatın yaptığı tam olarak başımıza mütemadiyen bela açmaktır, hatta çoğu zaman insanı belaya müptela kılmaktır. Bu yüzden evcilleştirilemez, bir grup elitistin, başkaldırısını inkar ederek onu içine hapsettiği aydınlık renkli bohem duvarlara hapsedilemez. Sanat sokağındır, sokak kendini neyin üstüne kurmuşsa sanatın nabzı tam orda atar. Ve evet uygarlık sokaktan korkar. Çünkü uygarlık inandığımız bir rüyadır, sokakta ise gerçeğin kaydı vardır.
  
Sanat yaramaz bir sokak çocuğudur. Bütün şehirler onun oyun bahçesidir. Tam bir çocuk gibi oynar oyunlarını, hiçbir sınırı kabul etmeden, kırıp dökmekten çekinmeden. Sanat hapsedildiği her duvar arkasından muhakkak kurtulup sokağa döner, ve dönerken öncekinden daha tehlikeli olur, çünkü artık duvar devirmiş bir çocuktur, hapsedilmeyi tanımış, daha fazla düşman kesilmiştir duvarlara.

Uygar dünyaya bir haberim var; sanat artık hiç olmadığı kadar sokakta, ve vaktin birinde uygar aklımızı muhakkak bir sokak başında kaybettirecek bize. 18 yorum:

Adab-ı Haşerat dedi ki...

Yeni yazarımız, Sevgili Neandertal'e hoş geldin diyoruz.
imza: Adab-ı Haşerat blogu diğer yazarları

hypnos dedi ki...

sokak sınırları olmadığından kişinin kendini en rahatça etrafa gösterebileceği bir yer. en iyisi de en kötüsü de içinde.

Sevgili Neandertal dedi ki...

Sevgili Neandertal artık burada olmaktan pek mutlu, pek bir hoşbuldu.
ve sevgili hypnos, sokak ve sınır fikrin için teşekkürler:)

N.Narda dedi ki...

Sevgili Neandertal insanı;

Sokak ve sanat deyince graffiti ve (tabirim maruz görülsün) gavuristandaki sokak müzisyenleri geliyor aklıma:)

Özellikle graffitide ( iyi örnekleri fazlasıyla mevcut) muhalif, düşündürücü ve sanat değeri taşıyan özgün şeyler görüyorum. Ona olan hayranlığımı belirtmeden geçemeyeceğim.

Şurasına katılıyorum ki sanatı uzun zamandan beridir ( yaşım müsait değil, okuduklarımdan bilebiliyorum:)) “salonlara” hapsederek olması gereken yerden, bizim (halkın) günlük hayatımızdan uzaklaştırdılar. (Salon tırnak içinde, dikkatinizi çekerim,salon beyi gibi negatif anlamda:)

Sadece o mu eğitim sistemimiz de bu konuda berbat.

Sanatın özgür olması, aslında sanatçının özgür olması, sadece özgür değil “vicdanlı” olması da gerek elbette. Çünkü “sanat insan içindir” bence. Burayı geçelim zira asıl söylemek istediğim şudur ki, herkesin, tüm ülke edebiyatları başta olmak üzere resmi, müziği… konuşup tartışılabileceği, öğrenip üzerine ekleyebileceği “has salonlar” olsa da özde bulunan sanat ve güzellik herbirimizde gelişse…


Ama dünyanın bu çarkları içinde “sanatla” nereye kadar gidebiliriz? Diye sormadan da duramıyorum…

Ve Sanat sokaklara düşmemiştir; sokakları imar etmek için uğramış olabilir.

Müsaadenizle son sözler V.Woolf’tan:

(….) (Yüzüncü yılı yemeklerle kutlamak için yarım düzine davetiye vardı burada) edebiyat bunca yemeği yediğine göre, iyice semirmekte olduğu; sonra ( Şunun Bunun Üzerindeki Etkisi, Klasik Uyanış… ve benzeri çeekici başlıklar altında yirmi kadar konferansa davet edilmişti) edebiyat bunca konferans dinlediğine göre pek duygusuzlaştığı ; sonra ( bir soylu bayanın resepsiyonunda bulunmuştu) edebiyat bunca kürk etol giydiğine göre pek bir saygınlaştığı ; sonra (Carlyle’ın Chelsea’deki ses geçirmez odasını görmüştü) dehanın bu kadar üstüne titrenilmesi gerektiğine göre pek nazlılaştığı sonuçlarına vardı (…)

Sevgili Neandertal dedi ki...

Dünyanın çarkları içinde ancak elitist kaygılardan ve müsaade edilmiş muhalefetinden arınmış, safi sanatla kendimize varabiliriz. kendimize varabildikten sonra ancak "farkına varma" durağına geliriz. ki sokaktaki sanat bu yüzden salonları değil sokak başlarını tutar, yakaladığı sokakta yakana yapışır "bak burda aydınlık duvarlar yok, bak tavan da yok başımızda bizi koruyacak, bak ulan göğe bak" der. o has salonlar artık sokaklar olmaya başlıyor, büyüsün gitsin sanatın beklediği sokaklar diye umuyoruz biz de.

Suzan Nur Başarslan dedi ki...

Sanat... bir grup elitistin, başkaldırısını inkar ederek onu içine hapsettiği aydınlık renkli bohem duvarlara hapsedilemez. Sanat sokağındır...Ve evet uygarlık sokaktan korkar.
Sanat yaramaz bir sokak çocuğudur... ve sonrası...

nedense sanat hep elit kesimin elinde olmuş, özellikle bu çevrelerde -iktidar-güç-para ilişkisi- tam da uzak durulması gereken bu üçgene hapsolmuştur, şimdi ona iletişim çağının ve hızlı tüketimin doneleri de eklendi. Evet, uygarlık sokaktan korkar ve o sokaktan çıkan sanatı, çok etkili ise, kendileştirir, sisteme dahil eder... bunun dışındaki örnekler çok azdır malesef...
sanat ve sosyolojinin bize gösterdiği tespitler bunlar ama bir de sanatın kendisi var, nerden doğduğu önemli olmayan ve varlığı eserin yaratıcısından önemli olan... sorgulatan, hayata bakışı değiştiren, kişiyi incelten, imbikten geçirten... ve böylesi bir sanatı ben sokakta da bulsam alırım, elitist camiada da... çünkü farklılığı onu diğerlerinden ve ortamından daima ayırır.
yazı için teşekkür ederim. bu arada yeni yazarımıza hoşgeldiniz diyorum efem :) saygılar...
ah bi'de şu isimleri azıcık kısa tutsak sevgili yazarım Neandertal :)). Bu bloğun yazarlarının adı... maşallah :/

Sevgili Neandertal dedi ki...

yeni yazar olarak yeni yeni karşılaştığım bu yeni iletişim çok mutlu ediyor beni, bu blogun yazarları olarak Kızılderili etimolojisine doğru kendiliğinden bir meyledişimiz var gibi, gerisi iyilik, güzellik:)

Unknown dedi ki...

شركة تنظيف بالرياض
شركة كشف تسربات المياه بالرياض
تنظيف فلل بالرياض
شركة المنارة لكشف التسربات بالرياض
شركة تخزين أثاث بالرياض
شركة تخزين عفش بالرياض
كشف تسربات المياه
شركة تنظيف بالرياض
شركة كشف تسربات بالمدينة
اسعار نقل العفش بالرياض
هنا
هنا
هنا
هنا
هنا
هنا

fattoma dedi ki...

http://www.prokr.net/2016/09/thermal-insulation-companies-16.html
http://www.prokr.net/2016/09/thermal-insulation-companies-14_15.html
http://www.prokr.net/2016/09/thermal-insulation-companies-14.html
http://www.prokr.net/2016/09/thermal-insulation-companies-13.html
http://www.prokr.net/2016/09/thermal-insulation-companies-12.html
http://www.prokr.net/2016/09/thermal-insulation-companies-11.html
http://www.prokr.net/2016/09/thermal-insulation-companies-10.html
http://www.prokr.net/2016/09/thermal-insulation-companies-9.html

Unknown dedi ki...


https://decor-ksa.com/
https://3kary.com/property-status/farms-for-rent/
https://3kary.com/property-status/farms-for-sale/

Unknown dedi ki...

شركات للربح من اختصار الروابط
Create short url
موقع اختصار الروابط
Create short url
موقع اختصار الروابط
Create short url
موقع اختصار الروابط
جلب الحبيب
الشيخ الروحاني
Create short url
موقع اختصار الروابط
Create short url
موقع اختصار الروابط
Create short url
موقع اختصار الروابط
الشيخ الروحاني
جلب الحبيب
Create short url
موقع اختصار الروابط
Create short url
موقع اختصار الروابط
Create short url
موقع اختصار الروابط
http://www.3nwan.net/vb
http://www.sheikhmaghreb.com/

Unknown dedi ki...

شركة, تنظيف خزانات , عزل, صيانة, تعقيم , تطهير , غسيل, خزانات, جده,نظافة خزانات, اصلاح ,شركات, افضل شركاتتنظيف خزانات جده وصيانتها مع العزل والتعقيم بسعر رخيص

نتحدث اليوم عن واحدة من اهم الشركات للناس وهى شركة تنظيف خزانات المياة بجده يقول البعض لما تقول اهم الشركات بالنسبة للناس ارد قائلا بأن المياه هى سر الحياة ، و يتعود الانسان منذ البدائيات على تخزين المياه داخل خزانات وهذه الخزانات تكون نوعين اما ارضية او علوية ، وسنتطرق للحديث عنها الواحد تلو الاخر

اولا تنظيف وعزل وصيانة الخزانات العلوية

جميع الشركات ومنها شركة تنظيف وعزل خزانات جده تعلم جيدا ماهي الخزانات العلوية وهى خزانات تكون اعلي السطح وتقوم على تخزين المياة وحيث أنها أعلى السطح معرضة لاشعة الشمس الدائمة فهى تحتاج من وقت لاخر الى شركة تنظيف خزانات فى جده او قريبة من اماكن تواجد الخزانات واذا نظرت جيدا داخل تلك الخزانات من حين لاخر تحد لونا أخضر فى قاع الخزان وهذا يدل على وجود فطريات ،وعفن داخل المياة ، وعليه يجب عليك يا سيدى فى الحال الاتصال فورا على افضل شركة تنظيف خزانات جده رخيصة لما ذا رخيصة ؟

لا هناك العديد من الشركان التى تستغل العميل ، وتفرض عليه أموالا طائلة سواء فى التنظيف او العزل وهذا غير مقبول لدينا لاننا نتعا مل من عملينا ليس على انه عميل فحسب وانما على اساس المصداقية ، والسعر المناسب مع جودة وأتقان العمل

وللخزان العلوى طرقا عديدة فى تنظيفه وتعقيمه او عزله من الداخل هذه الطرق منها استخدام أفضل المنظفات ويقوم الفنى بالنزل الى الخزان وحكه وتطهيره وغسله بمنظفات المانيه مرخصة ليس لها اى ضرر على صحة الانسان وحاصلة على شهاده الايزو 9001،واليك طريقة العمل وكيفية تنظيف الخزانات اولا يجب ملؤه بالمياه ووضع المنظفات المبدئية بداخله لفترة من الوقت ثم بعد ذلك يتم شفط تلك المياه والنزول الى الخزان لنقوم بالمرحلة التانية وهيا حك جدران الخزان بشئ خشن حتى نستطيع القضاء على الاوساخ المتراكمة على جدرانه ونقوم بمعالجته ،واصلاحه اذا كان به شئ من الثقوب او التسربات فنعمل سريعا على سدها وعزل بأفضل مواد العزل

ثانيا : الخزانات الارضية

وهذه الخزانات اشد خطرا من سابقتها لماذا ؟ لانها تكون قريبة من البيارات او بالاحرى المجارى ، وهنا بعض الخزانات التى بها عيوب او غير معزولة تلتقى بها المياه النظيفة بمياة الصرف واذا حدث ذلك فتلك هى المصيبة لانها وقتها لاتصلح للاغتسال او الوضوء لانها قد تلوثت تماما من مياة الصرف

ارخص وافضل شركة تنظيف خزانات بجده

Cheaper and better cleaning tanks company in Jeddah

افضل وارخص شركة تنظيف خزانات بجده
افضل وارخص شركة تنظيف خزانات بجده


كيف ننظف الخزان الارضى

اولا نمعن النظر داخل الخزان جيدا ، وذلك بعد ازالة الماء منه وشفطها حتى يكون واضحا جليا اماما نستطيع تحديد ماذا يحتاجه هذا الخزان فان كان الأمر مقصورا على الاوساخ على جدرانه او وجود طحالب او غيره من الشوائب ننزل اليه فورا و نقول على غسل تلك الجدران بصوره مباشرة وجدية وجيدة وليس مجرد تشطيفه فقط لان كثرة الاحتكاك بشئ خشن على الجدران يساعد على تنظيف الجدان من الشوائب الضاره والاوساخ ونستخدم فى ذلك افضل المنظفات العالمية والدولية التى تقرها وزارات الصحة العالمية او الحاصلة على شهادات الايزو ونقوم بفرك تلك الجدران جيدا حتى تلمع الجدران ويظهر عليه عوامل النظافة اما اذا نظرنا فوجدنا تسريبا او فجوة تساعد مياة الصرف على الدخول الى الخزان فننتقل فورا الى المرحلة التالية وهيا عزل الخزانات

ارخص وافضل شركة عزل خزانات بجده

Cheaper and better isolate the tanks in Jeddah Company
المصادر:
المصطفى كلين

شركة تنظيف خزانات بجده

شركة عزل خزانات بجده

شركة صيانة خزانات بجده

Unknown dedi ki...

a
نحن في شركة تنظيف خزانات بالمدينة المنورة نعمل علي القيام بتنظيف كل انواع الخزانات مهما كانت احجامها كبيرة او صغيرة وذلك لاننا نمتلك الخبرة الكاملة لتنظيف كل انواع الخزانات باستخدام أفضل الطرق حيث نقوم بسحب جميع مياه الخزان ثم نقوم بالقضاء علي الرواسب التي توجد بالخزان باستخدام السبل والطرق الجديدة ثم نقوم بنظافة وغسيل حوائط وجدران كل الخزانات , ارضية الخزانات, اسقف الخزانات باستعمال أفضل انواع المنظفات التي لا تتفاعل مع مياه الخزان ابدا , وبعد ذلك نقوم بتعقيم الخزانات بطريقة سليمة عن طريق مواد التعقيم التي نعرفها جيدا والامنة على الخزانات وذلك لضمان تنظيف الخزان ولضمان ان يبقى امناً ويصلح لوضع المياه به واستعمالها
عزل الخزانات

شركة تنظيف خزانات بالمدينة المنورة
شركة تنظيف خزانات بالمدينة المنورة
شركة تنظيف خزانات بالمدينة المنورة
و عزل الخزانات هو بناء عازل على جدار الخزانات لمنع تسربات المياه, وعدم عزل الخزانات يتسبب في جعل الخزانات موسخة اكثر من المعدل الطبيعي لها وذلك لان تسريب المياه التي يتعرض اليها الخزان تؤدي الى كبر البكتيريا على جوانب الخزانات التي تؤدي الى الاصابة بالعديد من الامراض عند استعمال مياه هذه الخزان ولكن شركتنا شركة تنظيف خزانات بالمدينه مهمتها في الحفاظ على صحتك وصحة عائلتكم لذلك نقوم بتقديم الخدمات الخاصة بعزل الخزانات بالمدينة المنورة تتم عن طريق عمال يمتلكون الخبرة الطويلة في عزل الخزانات وعلى علم تام بالطريقة السليمة التي تناسب العملاء فيقومون بعزل الخزانات دون حدوث اي اصابات للخزانات باي تلف او ضرر فنحن شركة عزل خزانات بالمدينة المنورة نضمن لك خزانات سليمة عن الاستعانة باي خدمة في الخزانات سواء نظافة وغسيل خزانات او عزل خزانات, نقوم باستخدام مواد عازلة متميزة تتحمل كل درجات الحرارة المتنوعة التي تتعرض لها المملكة العربية السعودية اي تلك المواد الجيدة التي تمنع تسريبات المياه بشكل نهائي وبالتالي يمكنك الحفاظ على تنظيف الخزانات الى اطول وقت ممكن والحفاظ عليها من نمو الجراثيم والفطريات لان تسريبات المياه تتسبب في ان من الممكن يتم اتساخ الخزانات اكثر من الممكن فالطبيعي انه يجب ان تقوم بنظافة الخزانات مرة كل ثلاثة اشهر او حسب رؤيتك ومرادك ولكن بسبب تسريبات المياه داخل وخارج الخزانات سوف تقوم نظافة الخزانات كل فترة صغيرة من الزمن وسوف تكون خسارتك فادحة من الناحية المادية وستخسر الكثير .
اسعار الشركة
مصادرنا:

شركة تنظيف خزانات بالمدينه المنوره
شركة صيانة خزانات بالمدينه المنوره
شركة اصلاح خزانات بالمدينه المنورهanabolic rx24 asli dedi ki...

nice blog

obat biomanix asli dedi ki...

Obat Biomanix
Ciri-ciri Vimax Asli
Ciri-ciri Anabolic 24rx Asli
Obat Anabolic
24rx Asli

Hammer Of thor asli
Obat Forex Asli
Forex Asli
daun bungkus papua asli
Vmenplus Asli
Ciri-
CiriVmenplus Asli

Unknown dedi ki...

كشف تسربات المياه بالقطيف

rehabgad1 dedi ki...

Good write-up. I definitely love this site. Keep it up
http://rehab.brushd.com/?mr=1524160787
http://prokr123.mex.tl/
http://prokr123.postbit.com/
http://shameldammam.com/

rehabgad1 dedi ki...

Good write-up. I definitely love this site. Keep it up
https://kidblog.org/class/prokr123/posts
http://proker123.hazblog.com/
http://rehabgad.bcz.com/
http://up-0.net/
https://www.prokr.net/ksa/jeddah-water-leaks-detection-isolate-companies/

Yorum Gönderme