16 Haziran 2010 Çarşamba

Kimin Eli Kimin ''Sırtında''- nam-ı diğer ''Barut Fıçısı''   Kahkahanın ve savaşın hiç eksik olmadığı topraklar: Balkanlar.
   Balkanların en güzel ve bir o kadar da parçalanmış ülkesi: Yugoslavya.
 
   E kolay değil bu topraklarda yaşamak. Ya ölüm korkusuyla kafayı yiyip ölürsün yahut ölücem korkusuyla ölümü öldürüp başka biri tarafından öldürülsün. Ekmek ve sudan çok kurşun ve el bombasının bulunduğu zamanlar. Ateşle barutun koyun koyuna yatıp, yalnızca halkın içinde patladığı bir dönemde geçiyor işte Barut Fıçısı.
   Oyun temel olarak 11 sahneden oluşmakta. Her bir sahne balkanlardan farklı bir kesit sunmakla birlikte aslında bizim de hiç yabancısı olmadığımız durumları anlatmakta. Oyunun bir diğer farklığı ise önceki sahnede mağdur olarak gördüğümüz karakteri diğer sahnede başka birini yok yere vururken görmemiz. Oyunun kendi argo değişiyle ''Buralarda ya domalırsın ya da domaltılırsın.''. Bar, hapsine, otobüs, ev, park gibi değişik mekanlarda geçen oyun bize bir yapboz gibi kaybolup giden Yugoslavyayı göstermekte.
  Kısa bir süre önce şehir tiyatroları tarafından da sahnelenen oyun,  bir çok dile çevrilmiş olmakla birlikte hala popülerliğini korumakta.0 yorum:

Yorum Gönderme